דגשים לעיצוב הבית

עיצוב הבית מהווה את אחד המבצעים המורכבים שתבצעו בביתכם. מצד אחד ברור שאתם שמחים, שהרי עיצוב בית המגורים שלכם הוא התגשמותו של החלום של כל ישראלי; אך מאידך יש לא מעט צרות בדרך – התקציב דוחק, קשה להגיע להסכמה לגבי צבע הטפטים, אתם מתלבטים מה מתאים למה ורוצים שהכל יצא מושלם. החדשות הטובות הן שניתן לעמוד באתגר, כל שצריך הוא תכנון מוקדם כולל ייעוץ של קונסטרוקטור, מחשבה מעמיקה ופעולה מובנית על פי שלבים הגיוניים. אז מהם שלבי הפעולה המומלצים בדרך לעיצוב הבית?

שלב ראשון – בחירת סגנון עיצובי

השלב הראשון בדרך לעיצוב הבית הוא בחירת הסגנון העיצובי. כל חדרי הבית חייבים להתכתב זה עם זה, תוך שמירה על קו עיצובי אחיד בכל החללים. ישנם סגנונות שונים של עיצוב הבית, ביניהם עיצוב מודרני הדוגל בקווים נקיים וזוויתיים בצבעים בהירים; עיצוב קלאסי הכולל ריהוט כבד ומעוגל, צבעים כהים ואפורים, חפצי אמנות ושטיחים; וסגנון כפרי, הכולל ריהוט כבד מעץ מלא, צבעי אדמה וחום והרבה אלמנטים טבעיים המשובצים בפינות הבית.

שלב שני – קביעת תקציב

השלב הבא הוא קביעת תקציב לעיצוב הבית. לאחר שקבעתם את הסגנון שישלוט בביתכם, עליכם לאפשר למציאות להגיע לבקר ולהכתיב לכם איך תיישמו את המשאלות שלכם. השלב הזה קריטי למדי: חשוב מאד לקבוע מראש תקציב ועוד יותר חשוב לעמוד בו. בתחומים של עיצוב הבית השמים הם הגבול – ניתן לעצב בית יפהפה בכמה אלפי שקלים, אבל ניתן גם להגזים ולהוסיף לסכום הזה מספר אפסים. אז שבו יחד, הכינו תקציב מפורט והגדירו מראש באילו סכומים תוכלו לעמוד. קביעה ראשונית זו תנחה אתכם לאורך כל הדרך ותמנע מכם להיסחף לכיוונים בלתי רצויים ולהיכנס להוצאות שלא תוכלו לעמוד בהן.

שלב שלישי – עיצוב החלונות

אם ישאלו אתכם מהם האלמנטים שהכי משפיעים על עיצוב הבית שלכם, ודאי יעלו בראשכם מוטיבים שונים שמשפיעים על הסגנון העיצובי ועל מראה החלל, וביניהם הריהוט, צבע הקירות, הווילונות והשטיחים. אולם ישנו אלמנט מרכזי שמשפיע על עיצוב הבית והוא – אולי תופתעו לדעת – החלונות והתריסים. מדוע? משום שצבען של מסגרות החלון, צבעם של התריסים, המראה הכולל שלהם והאפשרות של פתיחת התריסים והגפתם (משחק של אור וצל) משפיעים באופן משמעותי על האופן שבו יראה הבית שלכם ובהקשר לכך יש להקפיד על תיקון תריסים חשמליים בתל אביב, אילת או עם כל נוף אחר.

המזל הגדול בהקשר זה הוא קיומם של חלונות אלומיניום ותריסים חשמליים. לשני אלה יש יתרונות משמעותיים: ראשית, היכולת לבחור צבעים – תריסים וחלונות מאלומיניום מגיעים במגוון צבעים. במסגרת עיצוב הבית עליכם לתת את הדעת על בחירת צבע מתאים, הן של התריסים והן של מסגרות החלונות. שנית, תריסים חשמליים ניתנים לסגירה ולפתיחה בקלות, כך שתוכלו לכוונם באופן שייטיב עם עיצוב הבית. שלישית, לתריסים חשמליים ולחלונות אלומיניום מראה מהודר ויוקרתי שיתרום להוד ולהדר של החלל. וכל זאת עוד לפני שהזכרנו את עמידותם הגבוהה של תריסים וחלונות מאלומיניום – הם ישרדו לאורך זמן ואם תקפידו על תחזוקה נוחה הם תמיד יראו טוב, יתרמו למראה הבית וישתלבו בכל סגנון עיצובי שתבחרו. רבים חושבים שתריסים חשמליים דורשים תחזוקה רבה, אך למעשה עם התקנה מדוייקת על ידי איש מקצוע, תידרשו לבצע תיקון תריסים חשמליים לעיתים נדירות.

שלב רביעי – עיצוב החללים החשובים

שלב זה כולל את עיצוב המטבח ואת עיצוב חדר האמבטיה. אלה הם שני חללים הדורשים תשומת לב מיוחדת ותכנון מובחן וקפדני, תוך שימת לב לכל הפרטים ובחירת אלמנטים ואביזרים עיצוביים ייעודיים. בהקשר זה נמליץ לכם לקחת בחשבון שני שיקולים מרכזיים: איכות ומחיר.

שלב חמישי – בחירת ריהוט

בשלב הבא מלאכת עיצוב הפנים של הבית תכלול בחירת ריהוט לכל חללי הבית, החל מחדרי השינה, עבור בסלון ובחדרי הילדים וכלה בחדר העבודה, בחדר האורחים ובפינת האוכל. בעת בחירת הריהוט יש לתת את הדעת על המגבלות התקציביות הקיימות וכמובן, לשמור על הסגנון העיצובי שמעצבת הפנים שלכם בחרה לכם, או שבחרתם בעצמיכם. על הריהוט להשתלב עם מכלול האלמנטים כדי לתרום לאווירה הרצויה.

שלב שישי – עיצוב החצר

כאשר מדובר בבית פרטי, עיצובם של חצרות הבית – חצר פנימית (לרבות לובי ודלת כניסה) וחצר אחורית (לרבות, כמובן, הגינה) מהווה חלק בלתי נפרד וחשוב ביותר בעיצוב הבית.